ولین گام برای انجام سئو سایت ، آنالیز سئو سایت و تحلیل آن است . شاید از خود بپرسید آنالیز سایت چیست و چرا قبل از شروع سئو ، سایت باید آنالیز شود؟ برای بهینه سازی و سئو سایت یک سایت باید فاکتورها و سیگنال های بسیاری را برای جذب کاربر و مهم تر از آن موتور جستجو داشته باشد . هدف از آنالیز سایت یا بررسی و تحلیل سایت برای بررسی همین فاکتورهای مهم در سایت و شناخت نقاط ضعف و قوت سایت است .


آنالیز سایت یکی از مراحل مهم و الزامی قبل از شروع بهینه سازی سایت است . بدون شناخت خطاهای سئو سایت نمی توان جهت ارتقای بهینه سازی و پیشرفت در اهداف آن برنامه ریزی و اقدام کرد. در تحلیل و بررسی سایت فاکتورهای بسیاری بررسی می شوند که در ادامه برخی از آنها را به اختصار بیان خواهیم کرد .

آنالیز محتوا سایت :

محتوای سایت شامل متن ، تصاویر ، ویدئو ها و … هستند که در سایت درج شدند. هر کدام از این موارد در آنالیز یک سایت مورد بررسی قرار می گیرند . در آنالیز محتوا سایت مواردی همچون عنوان سایت ، زیرعنوان ها ، کلمات کلیدی و تراکم کلمات کلیدی استفاده شده در محتوا ، تصاویر و بسیاری موارد دیگر بررسی خواهند شد. محتوا سایت خود را برای موارد زیر آنالیز کنید و از نکات ارائه شده برای ارتقا سئو سایت خود استفاده کنید :

عنوان سایت را بررسی کنید که مرتبط با موضوع سایت و محتوا باشد . عنوان حداکثر ۷۰ کاراکتر و شامل کلمات کلیدی باشد.
تصاویر سایت را آنالیز کنید . تصاویر موجود درسایت را به لحاظ حجم ، کیفیت ، نام مناسب بررسی کنید. سعی کنید در محتوای خود از تصویر مرتبط استفاده نمائید.
تصاویر سایت دارای ویژگی های TITLE و ALT باشند (در صورتیکه این ویژگی ها شامل عبارات کلیدی مربوط به تصویر باشد در افزایش رتبه بسیار تأثیر گذار است).
تعداد کلمات استفاده شده در محتوا را بررسی کنید . میزان کلمات محتوا هرگز کمتر از ۳۰۰ کلمه نباشد، بهتراست بین۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ کلمه باشد.
تگ های Heading در محتوا سایت بررسی کنید . از تگهای H2،H1 و H3 در محتوای خود استفاده نمائید.
از لینک ها در محتوا استفاده کنید .
تراکم کلمات کلیدی در سایت را تحلیل کنید. آگاه باشید که كلمات كلیدی در متن شما باید به تعداد منطقی وجود داشته باشند و اگر در استفاده از آنها زیادهروی کنید موتورهای جستجو آن را تقلب شناخته و رتبه ی صفحه ی شما با افت شدیدی مواجه خواهد شد.

 آنالیز سرعت سایت:

از دیگر عواملی که در آنالیز سئو سایت تأثیر گذار خواهد بود سرعت وب سایت شما است. در صورتیکه سرعت بارگذاری پایین باشد بسیاری از بازدیدکنندگان خود را از دست خواهید داد و با افت رتبه در موتورهای جستجو مواجه خواهید شد. جهت بررسی سرعت وب سایت خود می توانید از سایت GTMetrix استفاده کنید. جالب است بدانید GTMetrix توانایی تشخیص مشکلاتی که منجر به کاهش سرعت وب سایت شما شده را دارد و با استفاده از پیشنهادات آن میتوانید سریعا به انجام اصلاحات اقدام کنید و سرعت سایت تان را افزایش دهید.

آنالیز لینک های داخلی و خارجی :

لینک های داخلی سایت و انکر تکست های آنها را بررسی کنید . از کلمات کلیدی برای ایجاد لینک های داخلی استفاده کنید . اعتبار سایت هایی که از آنها لینک دریافت کردید را بررسی کنید . سعی کنید از سایت های معتبر لینک دریافت کنید و از سایت های اسپم دوری کنید . در نظر داشته باشید ایجاد لینک های داخلی و خارجی جهت افزایش بازدیدکنندگان و ارتقاء ترافیک سایت موثر است. بنابراین با دقت هرچه بیشتر به لینک سازی برای سایتتان بپردازید.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *